laupäev, 20. oktoober 2012

Päevast nädalaks

Üksinda toimetamise rõõmud on need, mis on hoidnud mind siia uusi tekste lisamast. Üksinda toimetades lihtsalt ei jõua füüsiliselt iga päev midagi kirjutada. Kui kuidagi jõuab veel meediakanaleist jooksvad peateemad läbi vaadata, siis argitoimetuste kõrvalt ei ole aega neid analüüsida, end välja vihastada, taaskord rahuneda ja siis korralikult kritiseeriv tekst valmis kirjutada. Abijõude on vaja. Millega seoses mul tuli pähe, et ma võiksin ka siia lehele üles panna enda isiklikus blogis ja Delfis avaldatud artikli "Mökude vabariik". Kuna tegemist on samaaegselt nii kritiseeriva kui ka üleskutsuva kirjutisega, siis peaks see formaadilt "Päev Eestis" lehe ideega kattuma.

Enne seda artiklit tahaksin aga kirja panna mõtte, mis tuli pähe hommikul; trepil rõskuse pärast pahurana päeva esimest suitsu tehes. Kes ei ole minu isikliku veebipäevikuga väga tuttava, neil informatsiooniks, et hommikused sigaretid on minu jaoks ühed parimad inspiratsiooniallikad; just esimese hommikuse suitsutegemise ajal on tulnud mulle päris palju häid (enda arvates) mõtteid tulnud.

Täna hommikul mõtlesin uduvihma vaadates miskipärast usule ja selle tähtsusele millegi saavutamisel. Omamoodi ajendiks oli sellel mõttekäigul ka eileõhtune Euro Jackpoti loosimine, kus ma jälle miljonäriks ei saanud (see oleks lahendanud kõik "Päev Eestis" finantsprobleemid).

Läbi ajaloo on usku peetud üheks kõige olulisemaks asjaks millegi saavutamisel; seda teadmist on ära kasutanud peaaegu kõik religioonid. Miks peaaegu? Sest võib-olla on kusagil Aafrika džunglisügavustes grupp savionne, mille elanikud arvavad oma religioonis teisiti - seega ma ei saa väita, et absoluutselt kõik.

Arvatakse, et piisava usu olemasolul on võimalik saavutada kõike. KÕIKE. Selline arvamus on religioonidest ka väljapoole jõudnud - sama juttu võite lugeda ülemaailmsest bestsellerist "Saladus" ja miskipärast arvab ka USA praegune presidendikandidaat Mitt Romney, et Ameerika majanduse kordasaamiseks piisab vaid sellest, et kõik usuksid sellesse. Ja kui kõik usuvad, siis - kaboom! - tuleb kusagilt niinimetatud "jumalik käsi" ja kõik saab korda!

Kuradile selline arvamus! Kas tõesti arvatakse, et kui me vaid kodus diivanil lösutades väga kõvasti millessegi usuksime, siis saabki kõik korda? Ei saa. Isegi, kui kõik maailma inimesed - üle seitsme miljardi - otsustaksid ühel hetkel väga tõsiselt uskuda sellesse, et W. Hocares saab järgmise reede loterii loosimisel miljonäriks, siis ei muudaks selline absoluutne usk karvavõrdki seda, millised numbrid sealt masinast juhuslikkuse alusel välja tulevad. Usk ei pane elutut mateeriat liikuma, usk üksinda ei suuda midagi. Usk üksinda on täiesti mõttetu.

Tagasi Eestisse jõudes - ka Eestis ei toimuks mitte midagi, kui kõik vaid usuks paremasse tulevikku, jätkates usust hoolimata oma igapäevaselt apaatset ühiskondlikku elu.

Selleks, et muutuseid esile kutsuda, selleks on vaja midagi muud, mis on hoopis tähtsamad kui mingi usk. Vaja on tahet, ideed ja tegusid. Ei piisa üksi sellest, et me lambakarjana vaid usume ja loodame, et midagi muutuks paremuse poole. Sellest pole kasu. Muutuse toimumiseks on vaja soovi (tahe), et teha esimene samm (tegu) selle oodatava muutuse (idee) suunas. Kindlasti on vaja, et kõik need kolm eksisteeriks koos. Annaks hea meelega käesoleva teksti lugejale väikese kaasamõtlemisidee - kas Teie arvates on võimalik midagi saavutada, kui teha asju vaid ühe või kahe osisega neist kolmest? Võite selle üle mõelda, kuni libistate silmadega üle järgneva artikli.

*

Mökude vabariik

Poliitikute ja poliitika kallal närimine on meie netiinimeste seas üheks kõige populaarsemaks tegevuseks, pakkudes kõva konkurentsi nii Facebooki farmindusele, maffiasõdadele kui ka kuulide veeretamisele. Mitte, et see imelik oleks - meie austatud poliitikute peamiseks eesmärgiks tundubki olevat sellisele närimisele põhjuste tekitamine.

Selle asemel, et püüda kasvõi ajuti vaadata asju enamiku vabariigi kodanike silme läbi, aetakse pidevalt mingit möga, mis seda enamikku vaid närvi ajab. Enamikuks pean mina seda osa kodanikest, kes elab pehmelt öeldes vaesuspiiril (kõvemalt öeldes algaks kirjeldus tähega S). Üheks viimaseks heaks näiteks inimeste marruajamisel on Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester, kes ei vaevunud ESM'i läbi surudes isegi süvenema sellisesse pisiasja, nagu on seda meie riigile võetavate kohustuste suurus. Ausalt, Sven, mida kuradit sa seal tööl üldse teed? Kui mitte sina, siis kes veel peaks teadma sellise liitumisega seotud tingimusi, millest kohustused on sinu tööandja - rahva - jaoks üpriski olulised???

See selleks. See oli lihtsalt hea näide sellest, kuidas saab rahvast närvi ajada.

Ja rahvas on närvis. Mitte ainult Delfi kommentaariumis, vaid ka kogu ülejäänud ajakirjanduse lugejaskonna vastukaja lugedes märkad tahes tahtmata valitsevat masendust. Selleks on ka põhjust.

Mida ma pidasin aga silmas oma artikli pealkirja - mökude vabariigiga? Kindlasti mitte ainult meie mökusid riigikogulasi ja poliitikuid - ka rahvas on paras möku. Nii. Korraks kerkis silme ette võimalik käsilolevale kirjutisele tekkiv vastukaja ja ma hakkasin kartma, et kas ma ikka elan selle lintšimise üle? Oijah - who cares?!

Niisiis - miks on rahvas möku? Neist samadest kommentaariumitest ja Facebookist ja nii mitmestki kohast veel olen leidnud üleskutseid revolutsioonideks, miitinguteks, referendumiteks, valitsuse kukutamiseks/vahetamiseks jne. Nõnda on see kestnud juba paar aastat kui mitte kauem. Ja mis kasu sellest olnud on? Hmm - mõtleme nüüd. Ei miskit. Kui mitte lugeda kasuks seda, et osa meie hulgast on nüüd ametlikult seemnesööjateks tituleeritud.

Sellistest üleskutsetest ei olegi kasu, kui eestlased jäävad sama tuimaks ja flegmaatiliseks nagu nad alati olnud on. Mõni rahvuslane võib nüüd vastu ajama hakata, et tänu oma rahumeelsusele olemegi rahvusena need aastasajad orjust üle elanud, aga seegi väide on ajast ja arust. Äratus, eestlane! Kätte on jõudnud 21. sajand ja me ei pea enam orjusega leppima. Üks korralik meeleavaldus või protestimiiting võib äkki tõesti Toompea pilvedel istujaid natuke maisemalt mõtlema panna.

Mökude probleemiks on aga see, et nad ei suuda end kokku ajada. Kommentaare lugedes on mul viimased kaks aastat olnud tunne, et kohe-kohe hakkab midagi toimuma, aga jutuks need jutud jäänud ongi. Eestlase suhtumine, et "alati võib veel halvem olla" on viimane moto, mille all kannatajaid saaks nn ülestõusule meelitada. Ju siis pole vaja. Järsku teeme asja veel hullemaks?

Üheks põhjuseks, miks rahvas neid üleskutseid vastu ei võta, on loomulikult ka nende üleskutsujate isikud. Internet on teinud info kättesaadavaks kõigile ja seepärast saab tutvuda ka üleskutsujate enditega. Võib-olla on see vaid minu isiklik arvamus, aga kui ma näen, et keegi nende üleskutsujate seast on lähiminevikus tõelist jama suust ja sulest välja ajanud, siis ei suuda ma teda (ja kahjuks siis ka kogu teda ümbritsevat seltskonda) enam tõsiselt võtta. Seega võib üks mölapidamatuse all kannatav möku minu jaoks ideeliselt hea ürituse ära rikkuda. Sellised inimesi on aga päris mitmeid.

Teine, minu jaoks hoopis olulisem põhjus, miks seda kauaoodatud või -kuulutatud revolutsiooni pole toimunud, on nende kritiseerijate eneste suutmatus anda konkreetseid vastuseid teemadele, mille kritiseerimisel nad üliagarad on. See on ka põhjuseks, miks mina revolutsionäär ei ole - ma võin küll näha kitsaskohti, ent ma ei suuda kõigile neile pakkuda korralikke, töötavaid lahendusi. Kuni mul ei ole veel lahendusi, ei hakka ma kedagi ka kellegi vastu üles ässitama.

Usun, et kui meil esitataks üleskutse inimeste poolt, kes suudaks lisaks suurtele hüüdlausetele genereerida ka mõistlikke ideid, kuidas olemasolevat olukorda paremaks muuta, siis suudaks rahvaski end sellest mökulikust rahulikkusest lahti raputada ja hakata asja nimel rusikaid raputama. Kuniks selliseid asjalikke üleskutsujaid pole, kes tõesti tahaks, oskaks ja suudaks midagi ära teha, jäävad sellised emotsioonide ajel väljahõigatud kutsed kõlama kui "bla-bla-blaa... jälle..." taustamüra.

Aga ikkagi - miks on rahvas möku? Just rahvas, mitte üksikisikud, kes tegelikult moodustavad rahva - selle olulise kogumi, mida on vaja muutuste elluviimiseks. Mitte kaasa minna selliste heitlike üleskutsetega revolutsioonile on ju normaalne. Jah - aga mitte kaasa minna väiksemate protestiaktsioonidega, et kutsuda esile muutuseid, on mökunduse tunnus.

Viimane näide on vist see (jälle!) Facebookist alguse saanud kampaania boikoteerida Statoili. Kuigi alguse sai see vist vaid ühe inimese ideest, leidis see nii suurt vastukaja, et jõudis välja ka teleuudisteni. Seega võib arvata, et enamik inimesi, kes end natukenegi uudistega kursis hoiavad, on sellest boikotiideest kuulnud. Eesmärk oli ka ju üllas - panna suurim tanklakett omi hindu alandama. Ma ei tea, kui paljud selle idee teadjatest jäid uskuma Statoili poolt vastuseks antud tavalist avalike suhete sulepeast välja imetud selgitust hindade osas, aga praegu linnas ringi sõites ei tähelda ma küll, et Statoilil kliente vähem oleks.

Milles asi? Kas keegi ei taha odavamat kütust? Või ei suudeta end eemal hoida neist täisväärtuslikest hotdog'idest ja tõelistest kohvielamustest? Kusjuures niipalju, kui mina tean, siis vähemalt Tallinnas on pea iga  Statoili tankla läheduses mõne teise kütuseketi ODAVAM tankla. Mis omakorda tähendab seda, et juba varem oleks olnud mõistlik tankida oma autot mujal, praeguse kampaania ajal võiks seda ju veelgi enam teha.

Tundub aga, et pole vaja, sest Statoilil kliente jätkub. Ju on mökudel palju raha. See ei ole vabandus, et Statoili kaardiga saab soodustust. Üks kommenteerijatest, kellel on ka kliendikaart, ütles selle kohta hästi: "Saada mingi sent-kaks soodustust püsikundena??? Minna igapäevaselt poodi ja saada umbes kümme prossa alet... pole probleemi. Aga kütust ostes saada alla euro säästu tundub mõttetu..." Seega ei ole ka kaart mingi vabandus Statoili väisamiseks.

Kõige selle pärast jääbki mulle arusaamatuks, miks inimeste endi heaoluks mõeldud aktsioonidel edu ei ole. Kas tõesti oleme kõik ühtemoodi mökud, et ei viitsi isegi enda parema elu nimel oma vanadest harjumustest kasvõi ajutiselt loobuda? Tundub küll sedamoodi.

Eks seda teab ja tajub ka see mökude seltskond, kelle taktikepi all meie vabariik praegu liigubki. Edasi või tagasi, üles või alla - see pole minu öelda. Võib-olla just sellepärast tuntaksegi ennast nii puutumatutena, et tehakse asju vaid tegemise ja jumal-üksi-teab-kellele-vajalike boonuspunktide pärast. Mida ongi neil tippmökudel karta, kui nad teavad, et tavamökud ei suuda end niigi palju kokku võtta, et hakata oma parema homse nimel tegusid tegema?

Kusagil meenub mulle ütlus, et iga rahvas väärib oma valitsejaid. Võib-olla on sellel lausel tõetera sees.

Oma pika ja hüpleva teksti tahaksin lõpetada ühe tänapäeva maailma suurima ja tugevaima poliitikaideoloogi mõttega, mille ta ütles paar päeva tagasi oma esimesel külaskäigul "The Daily Show with Jon Stewart" saatesse. Minu arvates peaksid kõik poliitikud sama ideed järgima - siis oleks kõigil parem ja mökusid oleks kah vähem.

"I went into the office in California and I swore to the people that I will do the people's work, and that meant to me not to do the Republican party's work or the Democratic party's work or any party's work, because I was a public servant and not a party's servant." - Ma tõlgin selle lause mitte sõna-sõnalt, vaid nii, et mõte kõige paremini välja tuleks - mina kuulsin ka eelnevaid ja järgnevaid lauseid. "Kui ma asusin tööle California kubernerina, siis ma vandusin rahvale, et ma teen tööd nende heaks. See tähendas minu jaoks, et ma ei tööta vabariiklaste parteile ega demokraatide parteile ega ka mingile teisele parteile, sest /sellel ametikohal/ olen ma rahva, mitte partei teener."

Siin siis Arnie Joni ristküsitluse all :)

*

Selline oli siis see artikkel. Ja tänase usu-mõtte ja tahte-idee-teo teooria taustal tundub, et Eesti inimestel ongi loodetud-oodatud-usutavate muutuste esilekutsumiseks puudu üks või kaks neist kolmest. On teod, millel pole ideed, on tahted ja ideed, kuid pole tegu. On ideed, millel pole tegijaid. Kindlasti on neid variante veel.

Enda lehega "Päev Eestis" (tegu) olengi välja käinud mõtte (idee) muutuste esilekutsumiseks. Ja neid kahte eelnevat ei eksisteeriks, kui mul ei oleks soovi (tahe) midagi muuta.

Nüüd otsin, kas leiduks veel neid, kellel oleks tahe ja tegu, et ideega kaasa tulla.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar